Czy można korzystać z kryptowalut w bieżących płatnościach firmy
Kontrahenci zawsze poszukują takiej formy rozliczeń, która daje im pewność osiągnięcia celu transakcji i umożliwia dokonanie jej mimo konieczności przeprowadzenia jej pomiędzy dwoma oddalonymi miejscami, które w dodatku mają inne strefy czasowe. Popularyzacja kryptowalut wskazuje na powstawanie nowego narzędzia, które przedsiębiorcy mogą wykorzystać w transakcjach handlowych.
Z rozwojem przedsiębiorczości i handlu, szczególnie tego międzynarodowego, od zawsze związany jest rozwój coraz to nowych form płatności i rozliczeń. To właśnie otrzymanie płatności oraz towaru przez drugą stronę umowy stanowi sens ekonomiczny dokonywanych transakcji handlowych.
Kryptowaluty nie ograniczają się jedynie do formy pozyskiwania kapitału przez firmy emitujące lub formy inwestycji nakierowanej na planowaną odsprzedaż kryptowaluty po wyższej cenie. Przedstawiając ten temat bardziej obrazowo, aktualnie firma z Polski, która zamierza zamówić np. maszynę z Ameryki Południowej lub Azji, może rozważyć dokonanie płatności za pomocą kryptowaluty.
Potencjalne korzyści...
Podstawową zaletą takiej formy płatności wydaje się jej szybkość, ograniczenie formalności oraz niskie koszty transakcji. Wspomniana szybkość wynika z faktu, że przelew kryptowaluty z rachunku polskiej firmy na rzecz zagranicznego kontrahenta jest kwestią minut lub w najgorszym przypadku godzin (w zależności od wybranej kryptowaluty), a nie np. dwóch dni. Płatności w tej formie dodatkowo „przyspieszają" również z tego względu, że można je realizować zasadniczo przez siedem dni w tygodniu i 24 godziny na dobę. Dla polskich przedsiębiorców, którzy nabywają od zagranicznych kontrahentów towar wymagający przesyłki np. statkiem, oczywiste jest, że każde...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta